Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ohodnocovanie, oceňovanie nehnuteľností pre kupujúcich a predávajúcich

 

V našej práci je kľúčové vedieť správne určiť cenu nehnuteľnosti. Ak je určená na základe subjektívnych pocitov, väčšinou býva vyššia ako reálna trhová predajná cena. 

Kľúčové je v procese jednania sa dostať k reálnej konkurencieschopnej cene nehnuteľnosti . 

Pri určovaní ideálnej predajnej ceny využívame najčastejšie trhovú analýzu ceny nehnuteľnosti tzv. CMA a ďalšie dostupné cenové mapy.

Našim cieľom je byť pravdivý a ukazovať predávajúcim reálnu cenu nehnuteľnosti a informovať ich o ideálnej predajnej cene nehnuteľnosti. 

CMA analýza je porovnávanie nehnuteľností, ktoré majú čo najviac podobné parametre a sú inzerované na aktuálnom trhu v danej lokalite. Je to porovnávacia metóda, ktorú používajú aj znalci pri ohodnotení ceny nehnuteľnosti. 

Ako príklad CMA analýzy je porovnanie 1izbových bytov v konkrétnej lokalite v danom okamihu. Aritmetický priemer cien je prepočítaný na 1m2 a je východiskom pre stanovenie možnej predajnej ceny. Pri rokovaniach o cene nehnuteľnosti musíme brať do úvahy aj faktický stav nehnuteľnosti. Nedostatky príp.nadštandartné požiadavky predavajúceho. Napríklad dlhšia lehota na vypratanie nehnuteľnosti, “negatívne vlastnosti “ nehnuteľnosti. Sú faktory, ktoré zvyšujú ale aj znižujú cenu nehnuteľnosti. V súlade s etikou nie je cieľom podceniť ale ani preceniť nehnuteľnosť.