Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Stanovenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti pre notárov, súdy

Pre Notárske kancelárie dlhoročne vyhotovujeme stanovenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti k dedičstvám. 

Na stanovenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti využívame CMA analýzu. Táto analýza  je porovnávanie nehnuteľnosti, ktoré majú čo najviac podobné parametre a sú inzerované na aktuálnom trhu v danej lokalite. Je to porovnávacia metóda, ktorú používajú aj znalci pri ohodnotení ceny nehnuteľnosti. 

Ako príklad CMA analýzy je porovnanie 1izbvových bytov v konkrétnej lokalite v danom okamihu. Aritmetický priemer cien je prepočítaný na 1m2 a je východiskom pre stanovenie možnej predajnej ceny.  Pri rokovaniach o cene nehnuteľnosti musíme brať do úvahy aj faktický stav nehnuteľnosti. Nedostatky príp.nadštandartné požiadavky predávajúceho. Napríklad dlhšia lehota na vypratanie nehnuteľnosti, “negatívne vlastnosti “ nehnuteľnosti. Sú faktory, ktoré zvyšujú  ale aj znižujú cenu nehnuteľnosti. V súlade s etikou nie je cieľom podceniť ale ani preceniť nehnuteľnosť. 

Pri určovaní ideálnej predajnej ceny využívame najčastejšie trhovú analýzu ceny nehnuteľnosti tzv. CMA a ďalšie dostupné cenové mapy.